Od januára nás čakajú výrazné zmeny v hypotékach. Vraj kvôli zadlženým Slovákom

Od januára nás čakajú výrazné zmeny v hypotékach. Vraj kvôli zadlženým Slovákom

Povinná rezerva z príjmu sa rapídne zvýši

 

Od minulého roka ste pri odpočítaní všetkých povinných poplatkov a nákladov na život museli mať z výšky platu pevnú rezervu minimálne 10% na to, aby ste mohli dostať hypotéku. Od januára 2018 sa táto hranica zvyšuje až na 15% a v júli to bude dokonca až 20% výšky vášho príjmu. V praxi to znamená, že z vášho platu budete musieť preukázať až jednu pätinu na to, aby ste dostali hypotekárny úver. Respektíve na zisk rovnakej hypotéky ako dnes budete potrebovať výrazne vyšší príjem.

 

Stopercentné prefinancovanie dostanú len vyvolení

 

Nebolo to tak dávno, čo sme na Slovensku mali výrazne jednoduchšie podmienky na získanie 100% prefinancovania nehnuteľnosti na hypotekárny úver. Aj vďaka tomu vzniklo výrazné zadlženie a dnes dostane túto možnosť len jeden z desiatich žiadateľov. Je to práve pre ukazovateľ Loan to Value, ktorý určuje percentáž hypotekárneho úveru v porovnaní s hodnotou nehnuteľnosti. Hypotéky s výškou ukazovateľa v rozmedzí 90% až 100% by mali tvoriť len 10% z celkového počtu všetkých hypoték, ktoré banky poskytnú. 

 

Pripravte sa na vyššie úroky

 

Ak nemáte garantovaný fixný úrok počas celej doby splácania, pripravte sa na navyšovaním úrokov minimálne o 2%, pokiaľ plánujete splácať viac než 8 rokov. Maximálny úrok by sa mal vyšplhať do výšky 6% a banka si takto dokáže odtestovať vašu schopnosť splácať hypotekárny úver, ktorý ste si zobrali. Ak sa vaša schopnosť splácať požadovanú sumu nepreukáže, môžete dostať hypotéku v nižšej výške alebo vôbec. Aj vďaka tomuto mnohí žiadatelia o hypotéku nemusia byť úspešní.

 

Zmeny sa nevyhnú ani štátnemu príspevku pre mladých

 

Od budúceho roka sa výrazne zmení spôsob vyplácania štátneho príspevku v hypotékach pre mladých do 35 rokov. V súčasnosti je štátny príspevok 3%, o ktoré je počas prvých piatich rokov hypotéka znížená. Od 1.1.2018 bude potrebné si tento príspevok uplatniť v podobe daňového bonusu pri podaní daňového priznania. V praxi to znamená, že nebude pri hypotéke nižšia mesačná splátka, ale financie budú vyplácané raz ročne maximálne do výšky 400 eur ročne. 

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov