Premýšľate o tom, že pôjdete lyžovať do zahraničia?

Premýšľate o tom, že pôjdete lyžovať do zahraničia?

Možno ste pod stromčekom našli poukaz na lyžovanie v zahraničí alebo ste sa rozhodli, že si chvíľku odpočiniete od všetkých starostí. Aj vo chvíľach nadšených príprav je dobré premýšľať o tom, ako sa vyhnúť tomu, aby sa skvelý výlet premenil v nočnú moru. Vybaviť si správnu poistku a vedieť, ako sa v prípadnej krízovej situácii zachovať.


Nečakať a jednať

 

Predpokladajme teda scenár, v ktorom ste zavinili nehodu. Nie je treba panikáriť. V prvom rade taste telefón s fotoaparátom a spravte čo najdôkladnejšiu fotodokumentáciu celej situácie. Pre jednoduché zmapovanie nehody z pozície poisťovne nie je od veci napríklad zapnúť si zobrazenie dát vo fotografii, ale dnes už nie je problém takúto informáciu zistiť zo súboru dát zvaného "Exif"

 

Ak boli účastní svedkovia, zhromaždite od nich čo najviac informácií. Ak sú krajania, alebo ovládate ich jazyk, získajte od nich napríklad aj písomné prehlásenie. Ak nie, požiadajte o pomoc niekoho, kto jazyk svedka ovláda. Aby svedok pre poisťovňu nebol iba výmyslom, zoberte si na neho kontakt. V praxi platí, že čím viac informácií, tým je to lepšie.


Svedok je civilista a je vhodné jeho prehlásenie podporiť oficiálnym stanoviskom. Spojte sa s miestnou horskou službou alebo políciou. Požadujte všetko potvrdiť písomne a skúste si pamätať, kto bol pri rozhovore prítomný. Ak nerozumiete plnému zneniu zápisu, podpíšte tento zápis s poznámkou, že pre vás text nie je zrozumiteľný. Ak nerozumiete plnému zneniu zápisu, podpíšte ho s poznámkou, že pre vás text nie je zrozumiteľný a podpisujete ho s výhradou. Takéto prehlásenie ani nemusí byť v cudzom jazyku. Do budúcna by vás malo ochrániť.


Spojte sa s asistenčnou službou svojej poisťovne. Okrem rady, čo všetko budete pri vybavovaní potrebovať a včasného oficiálneho kontaktu, môžu prísť vhod aj ďalšie informácie, ako napríklad navigácia, na ktoré zdravotnícke zariadenia sa v mieste obrátiť, ako sa tam dopraviť, alebo ako sa ďalej zachovať.


Taktiež po návrate domov odovzdajte všetky podklady čo najskôr poisťovni. Nezabudnite na  dokumentáciu od zdravotníkov a všetky ostatné materiály. Než sa vydáte zložku s materiálmi odovzdať, môžete telefonicky ešte raz overiť, čo všetko si so sebou máte zobrať.

 

Poistenie rizík, zvláštne položky pripoistenia a čoho sa vyvarovať

 

Ak máte radi adrenalínové športovanie mimo vyhradené areály, oplatí sa vhodne pripoistiť. Pri uzatváraní poistky sa dobre informujte, na čo všetko sa vzťahuje. Nie na všetko a všade sa totiž poistiť dá. Dôvodom môže byť riziková destinácia, alebo samotné riskantné chovanie poistenca.

 

V niektorých krajinách si môžete priplatiť aj za poistenie pre prípad zásahu Horskej služby. Z médií všetci vieme, ako veľmi sa môže neopatrnosť vypomstiť. To, čo sa môže zdať z pohľadu budúcnosti ako zbytočný náklad, vás v prípade núdze  ušetrí pred veľmi nepríjemnými chvíľami. Ak máte radšej istotu, je možné sa pripoistiť aj pre veľmi špecifické prípady, ako napríklad preplatenie neprejazdenej pernamentky po úraze, alebo kompenzáciu pri krádeži prenajatého vybavenia.


V poistnej zmluve sa taktiež uvádzajú prípady, ktoré likvidáciu zmluvy vylučujú. Môže ísť napríklad o škody spôsobené pod vplyvom alkoholu. Ani na to by sme pri relaxácii v zahraničí nemali zabúdať.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov