6 tipov na čo si dať pozor pri výbere nehnuteľnosti

6 tipov na čo si dať pozor pri výbere nehnuteľnosti

Výber nehnuteľnosti je pre väčšinu ľudí výnimočná životná udalosť, ku ktorej pristupujú emočne a často nie príliš prakticky, ako by to bolo potrebné. Potvrdzujú to najmä skúsenosti realitných maklérov.

 

Sen o novom dome v lone prírody s krbom a s bazénom je určite krásny, ale časom sa môžu ťažobou každodenných povinností úplne rozplynúť. Aby sa tak nestalo, tak sa v tomto článku dozviete 6 tipov, na čo si dať veľký pozor pri výbere nehnuteľnosti.

 

Predovšetkým sa pokúste o svojom novom bývaní uvažovať s chladnou hlavou, neponáhľajte sa a zistite si čo najviac informácií. Nielen dobrá lokalita a priaznivá cena nehnuteľnosti sú dôležité, ale treba dbať aj na kvalitu výstavby a na ďalších okolnostiach.

 

1.    Občianska vybavenosť a dopravná dostupnosť

V minulosti bol trend sa odsťahovať z mesta do prírody alebo bývať na dedine. Dnes naopak obyvatelia malých osád a dedín ich opúšťajú a kupujú si bývanie vo väčších mestách, aby nemuseli každodenne dochádzať za prácou, voziť deti do školy a na krúžky a strácať drahocenný čas v zápchach.

 

Preto si tam, kde chcete bývať, preverte občiansku vybavenosť, možnosť parkovania, dojazdovú vzdialenosť do práce, školy či už autom, ale aj verejnou dopravou. Najskôr to urobte cez internet a potom určite aj osobne. Berte pri tom ohľad aj na potreby každého člena rodiny.

 

2. Prehliadka nehnuteľnosti

Dôkladne sa zaujímajte o technický stav nového bývania, ktorý by mal zodpovedať cene. Dobré je si na osobnú prehliadku bytu zobrať odborníka z oblasti stavebníctva. Dajte na celkový dojem a dispozičné riešenie (najviac sú žiadané samostatné izby pre deti a terasa). Všímajte si, či sa v dome či byte nedrží pleseň, nepraskajú steny, aké má nehnuteľnosť podlahy, okná, príslušenstvo, rozvody elektriny, vody, plynu a tepla.

 

Dôležité je tiež stav strechy, fasády, pivnice, izolácií a vnútorných rozvodov v dome. Okrem toho sa sústreďte na susedov a dianie v blízkom okolí, ktoré môže byť pre budúce spokojné bývanie zásadné. Nehnuteľnosť si prezerajte za denného svetla a vnímajte aj okolité zvuky, či nie sú pre vás rušivé.

 

3. Právne veci

Vašu nehnuteľnosť treba preskúmať i z právneho hľadiska: kto je jej majiteľ a či nie je zaťažená vecným bremenom alebo exekúciou. Pomôže vám k tomu výpis z listu vlastníctva z katastra nehnuteľnosti.

 

V prípade kúpy domu je potrebné si vyžiadať kolaudačné rozhodnutie a stavebnú dokumentáciu, ktorú vám poskytne stavebný úrad. Všetko musí zodpovedať skutočnosti a úradným zápisom.

 

4. Náklady na prevádzku

Požiadajte majiteľa o energetický preukaz nehnuteľnosti a účty, ktorými doloží náklady na jej prevádzku. Zistite si, kedy bola robená rekonštrukcia a či je možné očakávať ďalšie úspory energie. Počítajte s tým, že plánované opravy môžu znamenať navýšenie platieb do fondu opráv.

 

5. Účtovníctvo združenia vlastníkov alebo družstva

Pokiaľ sa zaujímate o bývanie v bytovom dome, nechajte si ukázať doklady združenia vlastníkov jednotiek alebo družstva o jeho hospodárení, úveroch a prípadných dlhoch členov družstva (ktoré by ste určite neakceptovali).

 

6. Rizika miestneho územného plánu

Dajte si pozor, aby hodnotu vašej nehnuteľnosti v budúcnosti neznížila nová cesta alebo komerčná výstavba. Plány zverejňuje príslušný obecný úrad, väčšinou sú tiež online.

 

Všetko, čo si zistíte vopred, sa počíta! Práve preto, že bývanie predstavuje vlastne život sám, je jeho premyslený výber tak podstatný. Klienti mnohých realitných kancelárií napríklad zistili, že by si spomínaný krb a bazén už druhýkrát nevybrali. Uvádzajú, že je s nimi veľa práce a málo úžitku. Dodržujte pri výbere nehnuteľnosti tento postup a zvýšite si tak šancu na spokojné bývanie.

 

 

Pokiaľ pri kúpe nehnuteľnosti budete potrebovať vybaviť hypotéku alebo poistiť svoju nehnuteľnosť pred nečakanými udalosťami, neváhajte využiť kontaktu na tomto webe.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov