Nakupovanie cez internet bude od budúceho roka zložitejšie, no bezpečnejšie. Na Slovensko prichádza dvojité overovanie

Nakupovanie cez internet bude od budúceho roka zložitejšie, no bezpečnejšie. Na Slovensko prichádza dvojité overovanie

Od 1. januára 2021 vstupuje do platnosti Delegované nariadenie Európskej únie o Silnej Autentifikácii Klienta, čo znamená, že banky majú povinnosť overiť totožnosť klienta, ktorý platí kartou pri nákupoch cez internet. Dvojfaktorové overenie držiteľa platobnej karty má zabezpečiť vyššiu bezpečnosť pri platbách cez internet a zníženie rizika zneužitia karty pri online nákupoch. V praxi to znamená, že každý prijímateľ platobných kariet je povinný umožniť vydavateľovi platobných kariet overiť totožnosť klienta pri online platbách. Banky tak budú musieť pri transakciách použiť dvojfaktorové overenie totožnosti klienta. Ak toto overenie nebude korektné, transakcia bude musieť byť zamietnutá.

 

Čo sa mení pri platbách?

 

Doposiaľ pri platbách v e-shopoch bolo postačujúce potvrdiť platby SMS kódom, ktorý pri overení transakcie prišiel klientovi na mobilný telefón. Podľa nových pravidiel Európskej bankovej asociácie však bude potrebné, aby bol klient presmerovaný do aplikácie mobile bankingu alebo inej bankovej aplikácie, prípadne budú musieť internetové obchody vyžadovať ďalšie overovacie kódy. Platby prostredníctvom Apple Pay alebo Google Pay už v súčasnosti spĺňajú silné overenie, no ostatné spôsoby platieb sa budú musieť zmeniť.

 

Ako dvojitá autentifikácia ovplyvní nakupovanie cez internet?

 

Pre klientov bánk to znamená, že budú musieť pravdepodobne viac využívať internet banking v mobile alebo aplikácie na mobile banking. Niektoré banky už tieto zmeny zavádzajú do obehu, nakoľko je potrebné pripraviť klientov na nový spôsob overovania totožnosti vopred. Je niekoľko možností, ako zvýšiť silu autentifikácie a banky od klientov môžu vyžadovať overenie totožnosti prostredníctvom PIN kódu, hesla alebo odpovedí na konkrétne otázky. Taktiež je možné využiť na overenie Tokeny, mobilné aplikácie či dynamické bezpečnostné kódy alebo biometrické údaje ako odtlačok prstov alebo FaceID. Od 1. januára 2021 tak okrem SMS kódu bude potrebné pred ukončením platby vykonať ešte jeden potrebný krok z vyššie spomenutých možností, ktorým potvrdíte svoju totožnosť pre úspešnú transakciu.

Vďaka týmto opatreniam je možné minimalizovať zneužitie platobných kariet na internete a znížiť riziko krádeží ochranných údajov klientov. Keďže počas pandemickej situácie rapídne vzrástol počet nákupov cez internet, tieto opatrenia pomôžu k bezpečnosti platieb v online prostredí. Podvody pri nákupoch cez internet sa v poslednej dobe vyskytujú čoraz častejšie a napriek tomu, že Slovensko zatiaľ stále patrí medzi krajiny, kde sa tieto podvody vyskytujú najmenej, je potrebné minimalizovať ich riziko. Dnes si totiž už môžeme objednávať tovar nielen zo Slovenska, ale z celého sveta.

 

Kedy nebude potrebné dvojité overenie totožnosti?

Dvojité overenie nebude potrebné, pokiaľ vykonáte menej ako päť platieb do výšky 30 eur, ktoré sa radia medzi platby, kde nie je potrebná silná autentifikácia, prípadne ak od poslednej silnej autentifikácie neuhradíte viac než 100 eur. Bežná autentifikácia klienta bude taktiež pri opakovaných platbách v rovnakej výške a rovnakému príjemcovi, pokiaľ pri prvej platbe bolo realizované dvojité overenie. Ak banka vyhodnotí vašu platbu ako nerizikovú na základe výšky a príjemcu, tiež nebude potrebné dvojité overenie totožnosti klienta.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov