Od júla nás čakajú opäť prísnejšie pravidlá pre získanie hypotéky na bývanie
Sprísňovanie hypoték na Slovensku pokračuje ďalšími regulačnými opatreniami, ktoré vydáva Národná banka Slovenska. Stopercentné financovanie nehnuteľnosti je už dva roky minulosťou a prísnejšie pravidlá pre získanie hypotéky nás čakajú už od 1. júla 2019.
Dlhový strop vás môže zabrzdiť, výnimiek bude menej
Extrémne zadlžovanie Slovákov bolo vďaka Národnej banke Slovenska zmiernené takzvaným dlhovým stropom. Ide o maximálnu výšku úverov, ktoré môžu byť klientovi poskytnuté. V súčasnosti je táto výška ohraničená osemnásobkom čistého ročného príjmu klienta, pričom od júla minulého roka bolo povolených 20 % výnimiek spomedzi všetkých klientov. Pri hypotékach do 80 % výšky nehnuteľnosti to bolo až 25 %.
Od 1. júla 2019 pokračuje regulácia ďalším znižovaním percenta výnimiek. Po novom tak výnimku môže získať len 20 % hypoték, ktoré môžu presiahnuť výšku 80 % z celkovej ceny založenej nehnuteľnosti. To znamená, že 4 z 10 hypoték budú môcť získať financovanie vo výške od 80 % do 90 % celkovej ceny nehnuteľnosti.
Výnimky platia aj pre klientov, ktorí prekračujú dlhový strop. Hoci doposiaľ mohla až polovica žiadateľov získať hypotéku na bývanie pri prekročení stanoveného dlhového stropu, od júla tohto roka môže výnimku prekročenia dlhového stropu získať len 10 % žiadateľov, no aj toto číslo sa ešte rozdeľuje. 5 % výnimiek budú tvoriť žiadatelia hypotéky pre mladých do 35 rokov, kde je určený dlhový strop do výšky 9-násobku čistého ročného príjmu, zvyšných 5 % výnimiek je pre žiadateľov starších ako 35 rokov. Títo nemajú stanovený maximálny dlhový strop.
Zmeny postihli aj predschválené úvery
Ponuky predschválených úverov získavali klienti bánk ešte predtým, ako o úver vôbec požiadali. Banky poskytovali ponuky prostredníctvom internetbankingu, tie boli vytvárané na základe obratov na účtoch. Na predschválené úvery bola výnimka, na ktorú sa nevzťahovali žiadne požiadavky na zadlženosť klienta, no nové opatrenie túto výnimku ruší.
Hoci sa podľa Národnej banky Slovenska znižuje a spomaľuje rast úverov, má to silný dopad na možnosti získania vlastného bývania. Tieto regulačné opatrenia totiž postihujú najmä nízkopríjmových klientov, ktorí tak na dofinancovanie hypotéky potrebujú oveľa vyššie pôžičky či spotrebné úvery.