Od mája začínajú platiť nové pravidlá pre nadobudnutie vlastníctva vydržaním. Aké zmeny nás čakajú?

Od mája začínajú platiť nové pravidlá pre nadobudnutie vlastníctva vydržaním. Aké zmeny nás čakajú?

V súčasnej dobe existuje množstvo prípadov, kedy dochádza k sporom o vydržanie vlastníckeho práva pozemkov alebo ich častí. Tieto spory vznikajú z dôvodu, že hoci je v katastri zapísané niečo iné, ľudia môžu mať zaužívané užívanie časti pozemku, ktorá im už nepatrí, pretože to tak robili aj ich predkovia. Väčšinou sú si však neni vedomí, že pozemok nie je v ich vlastníctve a nejde im o obohatenie sa. Ako však túto situáciu možno vyriešiť?

Pokiaľ ste v podobnej situácii, pomôže vám takzvaný inštitút vydržania, ktorý určuje nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním. To môže byť v prípade, že držba veci je oprávnená, teda že vám daná veci patrí a využívate ju. Vlastnícke právo vydržaním môžete nadobudnúť aj vtedy, ak uplynula zákonom stanovená vydržacia doba, čo je v prípade nehnuteľnosti 10 rokov a v prípade hnuteľných vecí 3 roky. Táto doba musí plynúť nepretržite, no započítava sa do nej aj držba právneho predchodcu.

Od 1. mája 2021 nadobúda účinnosť právna úprava, ktorá prináša zmeny v riešení nadobúdacieho práva vydržaním. Po novom bude možné riešenie prostredníctvom súdneho konania o potvrdení vydržania vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, ktoré zjednoduší priradenie pozemkov v katastri k skutočným vlastníkom, ktorí nehnuteľnosť reálne využívajú. Súbežne s týmto konaním bude prebiehať súdne konanie o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu. Poplatok za návrh na začatie súdneho konania vo veci vlastníckeho práva vydržaním je spoplatnený sumou 99,50 eur. 

Súdne konanie sa následne skladá z dvoch etáp. Prvá etapa trvá od podania návrhu na začatie súdneho konania. Ten musí spĺňať zákonné náležitosti a samozrejme musí byť zrejmé, že ste nadobudli majetok vydržaním. Súd následne vydá vyzývacie uznesenie na uplatnenie námietok, ktoré bude zverejnené v Obchodnom vestníku a na úradnej tabuli v mieste nehnuteľnosti. Lehota na uplatnenie námietok nemôže byť kratšia ako 6 mesiacov od zverejnenia výzvy v Obchodnom vestníku. Ukončením prvej etapy je buď podanie námietok alebo pokiaľ námietky nie sú, uznesenie o potvrdení vydržania, vďaka ktorému je následne možné vykonať zmeny v katastri.

Pokiaľ sú podané námietky, nasleduje druhá etapa súdneho konania, ktorú preberá inštitút námietok. Ak súd určí námietky ako dôvodné, návrh na začatie súdneho konania o získanie nadobúdacieho práva vydržaním bude zamietnutý. Ak však súd určí námietky ako nedôvodné alebo právne nerelevantné, súd môže vydať potvrdenie o nadobúdacom práve vydržaním. Rozhodnutie je právoplatné, no pokiaľ dotknutá osoba s rozhodnutím nesúhlasí, môže sa naďalej domáhať vecného práva podaním žaloby v klasickom súdnom konaní. Musí však dosvedčiť skutočnosti, kvôli ktorým nemohol uplatniť námietky v prvej alebo druhej fáze rozhodovacieho procesu.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov