Príspevok na bývanie sa opäť o niečo navýšil. Kto má naň nárok?

Príspevok na bývanie sa opäť o niečo navýšil. Kto má naň nárok?

Od júla sa opäť zvyšuje príspevok na bývanie pre občanov v hmotnej núdzi. O koľko si prilepšia k bývaniu a aké zmeny so sebou zvyšovanie prinieslo?

Aby ste mohli mať nárok na príspevok na bývanie, musí byť príjem členov vašej domácnosti pod hranicou sumy životného minima. Pokiaľ si ako domácnosť svoj príjem nedokážete zabezpečiť nad úroveň sumy životného minima vlastnou prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku či uplatnením nárokov, máte možnosť požiadať o príspevok na bývanie.

Výška životného minima pre plnoletú fyzickú osobu je 268,88 eur, pre ďalšiu posudzovanú plnoletú fyzickú osobu 187,57 eur a pre nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa je to suma 122,77 eur. Na základe týchto hodnôt si môžete vypočítať sumu životného minima vašej domácnosti podľa toho, z akých členov sa skladá.

Ak však chcete žiadať o príspevok na bývanie, okrem toho, že sa musí vaša domácnosť nachádzať v hmotnej núdzi, musíte spĺňať ďalšie podmienky. Je potrebné, aby ste mali bývanie v nehnuteľnosti na území Slovenska a mať na území Slovenskej republiky aj trvalý alebo prechodný pobyt.

Za bývanie sa považuje aj vlastníctvo alebo spoluvlastníctvo bytu alebo domu, nájom bytu, obytnej miestnosti určenej na trvalé bývanie alebo domu. Taktiež do kategórie bývanie spadá zariadenie podporovaného bývania, zariadenie pre seniorov či domov sociálnych služieb, krízové ubytovanie ako útulky, núdzové bývanie alebo krízové strediská a bývanie v byte alebo dome na základe práva zriadeného vecného bremena na dožitie, respektíve doživotné užívanie nehnuteľnosti.

Ďalšou podmienkou je mať riadne uhradené náklady spojené s bývaním za posledných 6 kalendárnych mesiacov a vedieť platenie týchto nákladov aj vydokladovať. Výnimkou je dlh na platbách, ktorý je v procese riešenia a príloha, ktorou je dohoda na splátkach.

O príspevok na bývanie môže v podstate požiadať každý, kto spĺňa vyššie uvedené podmienky, no každá žiadosť je úradom práce posudzovaná individuálne a v prípade nesplnenia podmienok môže byť žiadosť zamietnutá.

Výška príspevku na bývanie sa po novom delí na 5 častí, podľa toho, koľko osôb žije v domácnosti. Jedna osoba získa príspevok na bývanie vo výške 83 eur, dve osoby 140,90 eur, tri osoby 178,80 eur, štyri osoby 216,70 eur a pokiaľ vás v rámci domácnosti žije päť a viac, výška príspevku je 254,50 eur. Novela zákona nadobudla účinnosť od 15. júla 2023 a prvé príspevky v novej výške by teda mali byť vyplácané v auguste 2023. V ojedinelých prípadoch sa kvôli rozsiahlym úpravám zavádzania nového zákona do praxe môže stať, že príspevok v novej výške dostanú vyplatený až v septembri, s tým, že bude doplatený aj mesiac august.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov